RSS

Şehrullah(Allah'ın ayı)

Esselamu aleykum ve rahmetullah...

Allah'ın benim ayım dediği 3 aylardan ilki olan Receb-i şerif ayını geçirmekteyiz şu günlerde. Bu aylar bizler için imanımızı tazelediğimiz, islamla yeniden dirilişimiz için bir bahar ayı niteliğinde olmalı. İbadetlerimize daha bir özen göstermeli, kaza ve nafile namaz kılma sıklığını arttırılmalı ve en güzel ibadet, nefse dur durak diyen oruç tutma aralığımızı da sıklaştırmalıyız. Sıcaklar hepimizce malum, lâkin bizlere kazandıracağı şeyleri düşünürsek yapılamayacak şey değil. Bu ayda tutulan her bir oruca 1'er aylık oruç tutmuş sevabı verilecek inşâAllah, mesela her pazartesi ve perşembeyi oruçlu geçirebilir, hemde sünnet işleyebiliriz. :) Bu ay Cenâb-ı Hakk'a mahsus bir ay olduğu için yalnız Allah'ı bildiren ihlâs suresini bolca okumak lazım. Recep ayı boyunca her gün, başında ve sonunda 7'şer fatiha ile 100 ihlas okumak çok faydalı inşâAllah. Yine bu aya hürmeten günlük tesbih sayılarımızı da arttırmalıyız; tevhid, istiğfar ve salavat-ı şerife de bolca okunmalı.


Büyük tasavvuf ehli Zünnün Mısrî der ki: 
"Receb ekme ayıdır, Şaban sulama ayıdır, Ramazan derleyip toplama ayıdır. Herkes ne ekerse onu biçer, ne yaparsa cezasını çeker. Bir kimse ekimi bırakırsa, hasat zamanı ekmediğine pişman olur. Kıyamet gününde ise çok kötü duruma düşer."

Recep ayı içerisinde kılınması gereken hacet namazından bahsedelim. 1 ile 10'u arasında,10'u ile 20'si arasında ve 20 ile 30'u arasında 10'ar rek'at olmak üzere toplam 30 rek'at. Bu namazlar, akşamdan sonra da, yatsıdan sonra da kılınabilir. Fakat, cuma ve pazartesi gecelerinde ve bilhassa teheccüd vaktinde kılınması efdaldir. Bu namaz, mü’min ile münâfığı ayırır. Bu 30 rekat namazı kılanlar, hidâyete ererler. Münâfıklar bu namazı kılamazlar. Bu namazı kılanın kalbi ölmez. Bu 30 rekat namaz Rasûlullah Efendimiz(s.a.v.)’in berberi, Selmân-ı Pâk (r.a.) tarafından rivâyet edilmiştir.

Kılınış şekli: Hacet namazına şu niyetle başlanır: “Yâ Rabbî, beni, teşrifleriyle dünyâyı nûra gark ettiğin Efendimiz hürmetine, sevgili ayın Recebi şerîf hürmetine, feyz-i ilâhine, afv-ı ilâhine, rızâ-i ilâhine nâil eyle. Âbid, zâhid kulların arasına kaydeyle. Dünya ve âhiret sıkıntılarından halâs eyle. Rızâ-i şerîfin için, Allâhü Ekber.
Her rek’atte 1 Fâtiha, 3 Kul yâ eyyühe’l-kâfirûn, 3 İhlâs-ı şerif okuyup, 2 rek’atte bir selâm verilir. Böylece 10 rek’at tamamlanır.
 
İlk on gün içinde kılınan namazdan sonra, 11 defa “Lâ ilâhe illallâhü vahdehû lâ şerîke leh. Lehü’l-mülkü ve lehü’l-hamdü yuhyî ve yümît. Ve hüve hayyün lâ yemûtü biyedihi’l-hayr. Ve hüve alâ külli şey’in kadîr” okunup dua edilir.
İkinci on gün içinde, yani Receb’in 11’i ile 20’si arasında kılınan 10 rek’atten sonra, 11 defa “İlâhen vâhıden ehaden sameden ferden vitren hayyen kayyûmen dâimen ebedâ” okunup dua edilir.
Üçüncü on gün içinde, yani Receb’in 21’i ile 30’u arasında kılınan 10 rek’atten sonra da 11 kere “Allâhümme lâ mânia limâ a’tayte, velâ mu’tiye limâ mena’te, velâ raadde limâ kadayte, velâ mübeddile limâ hakemte, velâ yenfeu ze’l-ceddi minke’l-ceddü. Sübhâne rabbiye’l-aliyyi’l-a’le’l-vehhâb. Sübhâne rabbiye’l-aliyyi’l-a’le’l-vehhâb. Sübhâne rabbiye’l-aliyyi’l-a’le’l-kerîmi’l-vehhâb. Yâ vehhâbü yâ vehhâbü yâ vehhâb” okuyup dua edilir.

Ayrıca Recep ayı boyunca bu dua da sıkça tekrar edilmeli :) 
"Allâhümme bârik lenâ recebe ve şa'bân ve bellığnâ ramazân
"Allah'ım! Recep ve Şaban aylarını bizim için mübarek kıl ve bizi Ramazan ayına ulaştır." 
Ecmain...


8 tepki:

Adsız dedi ki...

çok begendim sitenizi,çok güzel bilgilendirici.

đerkenαя dedi ki...

Teşekkür ederim beğenmenize sevindim. İstifadenize inşâAllah :)

Sevgiler.

Türabi dedi ki...

selamünaleyküüüüm :) nasılsın kardeşim?
bu mübarek günleri bol istifadeli geçirmek duasıyla, en güzele emanetsin ;)

đerkenαя dedi ki...

Ve aleyna aleykum selam, Türabi'm :) Can kardeşim. Seni gördüğüme çok sevindim, Ecmain duana inşâAllah :)

Fi-emanillah, öperim yüreğinden.

вєуαz ℓαℓє dedi ki...

Bilgilendirme için teşekkürler ,mevlam razı olsun..hayırlı cumalar selam ve dua ile...

đerkenαя dedi ki...

Ecmain inşâAllah, hayırlı cumalar.

Muhabbetle..

Taze kahve dedi ki...

Canım benim Allah senden razı olsun.Benim bu hacet namazından haberim yoktu.Tarihe bakıyorum 10 u gösteriyor :) Acaba gün bitmeden kılsak ilk on rekatı olmaz mı ? Fetva hattına yazar gibi oldu da ben bunu bi araştırayım inş. Rabbim O nu hakkıyla bilen şu günleri hakkıyla değerlendiren kullarından etsin bizi.Öpüyorum canım sevgiler :)

đerkenαя dedi ki...

Ecmain.Canım bugün Recep'in 8'i elbette kılabilirsin. :) Öperim.

Yorum Gönder

Hoşgeldiniz... Buyrun çekinmeden... :)